Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... stare de insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

stare de insolventa

Buna Ziua,

Societatea A solicită deschiderea procedurii de insolventa împotriva societăţii B, pentru o datorie rezultând din niste facturi emise din 2011. Societatea A nu a chemat niciodata în judecată societatea B, pentru acele facturi. Societatea B doreste sa depuna la judecatorul sindic ca are in cont disponibil de 6 ori mai mare decat debitul invocat de catre societatea A. Se mai poate considera în această situaţie că societatea B este în stare de insolvenţă?
societatea B trebuie sa faca opozitie la deschiderea procedurii insolventei, precum si intampinare. Au posibilitatea sa invoce exceptia prescriptiei si de asemenea, sa arate ca nu sunt in situatie de insolventa- imposibilitate plata