Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort - domiciliul copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort - domiciliul copilului

Buna ziua
As dori sa stiu ce pot face in cazul in care in hotararea de divort care este definitiva scrie domiciliul minorului si al meu la adresa parintilor mei iar eu vreau sa ma mut la anul in casa noua. Mentionez ca avem custodie comuna iar copilul imi este incredintat mie. Fostul sot nu este de acord sa ma mut cu copilul la alta adresa..
~ Conținut șters la cerere ~
Nu este de acord cu mutatia minorului pentru ca nu a fost de acord cu divortul. Nu este departe locuinta... in acelasi oras.
In aacelasi oras, ok, dar ce schimba pentru copil? Isi mai poate vedea tatalș dupa programul stabilit de instanta? Vreti sa mai schimbati ceva? Scoala, gradinita?
De ce nu incercati o mediere sau negociere cu un tert, fie psiholog, mediator, avocat, orice?
Nu vreau sa mai schimb nimic... decat domiciliul copilului cand o sa imi achizitionez casa mea. Nu avem program de vizita stabilit de instanta. Doar ca el este incapatanat si nu vrea sa imi dea acordul sa ii schimb domiciliul...
nici nu va trebuie..