Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime cm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime cm

buna ziua,am si eu o intrebare,cei 2 ani din CCC se pun la vechime CM chiar daca sunt in CCC ca am urmat o scola postliceala sanitara la zi?va multumesc
OUG 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor prevede :
art.22
1) Perioada în care o persoană beneficiază de drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5,art. 6,art. 9 alin. (4) şi (5) constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor de pensie în sistemul public şi a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare.

(2) Perioada concediului pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) şi art. 6 constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.

Asadar, perioada CCC constituie vechime in munca chiar daca sunteti in CCC ca urmare a situatiei mentionate de dvs in mesaj (ati urmat o scoala postliceala sanitara, cursuri de zi)