Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Darea în plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Darea în plata

Buna ziua! Am accesat un credit pentru cumpărarea unei locuințe în anul 2005. Începând cu anul 2014 mi s.a făcut poprire pe salariu, în 2015 mi s.a executat silit di vândut apartamentul, banca nu și.a recuperat datoria continuând să.mi retina din salariu. Ce demersuri trebuie să fac și cui da ma adresez pentru a mi se ridică poprirea pe salariu???
Mulțumesc anticipat pentru raspunsuri!!!
Buna ziua. Din pacate nu aveti ce sa mai faceti decat sa achitati creditul. Mecanismul darii din plata presupune ca dumneavoastra sa "dati in plata" imobilul ipotecat (locuinta) contra stergerii datoriei. Din informatiile pe care le-ati transmis reiese ca acest apartament a fost deja vandut, si prin urmare nu ati mai avea ce sa predati bancii.
Pe de alta parte ati avea o sansa daca ati contesta eventualele clauze abuzive cuprinse in contractul de credit (daca acestea exista, solicitati nulitatea lor si va puteti cel putin diminua ratele).
Ce demersuri trebuie să fac și cui da ma adresez pentru a mi se ridică poprirea pe salariu???

Va adresati instantei de judecata de pe raza domiciliului dvs si solicitati ca prin hotararea ce se va pronunta, sa se constate stingerea obligatiilor dvs fata de banca rezultate din contractul de credit ipotecar .
Deoarece a intervenit executarea silită a imobilului, nu se mai face notificare către bancă pentru transferul proprietății asupra bunului ipotecat. Așa cum a spus gi-jane2, trebuie să vă adresați direct instanței de judecată, care să constate că sunteți eliberat de datoriile către creditor.