Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Retinere la sursa contract de mandat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Retinere la sursa contract de mandat

Buna ziua,

In calitate de PFA (agent de asigurari) doresc sa inchei un contract de mandat cu un agent de vanzari pentru a ma ajuta cu marirea portofoliului de clienti, urmand ca persoana in cauza sa primeasca un procent din comisionul pe care eu il primesc de la firma de brokeraj cu care colaborez. Intrebarea mea este, un astfel de contract ma obliga sa retin la sursa contributiile aferente chiar si in cazul in care agentul de vanzari ar functiona la randul sau ca PFA/II? Si daca da, care sunt exact aceste contributii? Multumesc!
Cred ca cea mai buna solutie este un contract de asociere in participatie. Fiind vorba de o asociere intre o PFA si o persoana neautorizata, se aplica art. 125 alin. (10) din Codul fiscal.

ART. 125 - Reguli privind asocierile fără personalitate juridică

[...]

(10) În cazul asocierilor fără personalitate juridică constituite între contribuabili care desfășoară activitate individual sau contribuabili care desfășoară activitate individual și o asociere fără personalitate juridică și pentru care stabilirea venitului anual pentru activitatea desfășurată se efectuează pe baza normelor de venit sau prin utilizarea cotelor forfetare de cheltuieli, veniturile realizate în cadrul asocierii respective nu sunt considerate distribuite, în vederea impunerii, contribuabililor care datorează impozit potrivit prezentului titlu, fiind aplicabile numai regulile stabilite pentru impunerea venitului determinat pe baza normelor de venit sau stabilit pe baza cotelor forfetare.