Forum Discuţii juridice Executare silită lnterpretare art 728 alin(3) Cod procedura civila - ...
Discuție deschisă în Executare silită

lnterpretare art 728 alin(3) Cod procedura civila - cuantum executare silita

In cazul in care un pensionar are o pensie de 701 lei si are o retinere aupra ce cuantum i se poate face retinerea in conf cu disp art 728 alin 3 Cod proc civila
,,(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum

Practic cum se procedeaza?

salariu min net este parca de 925 lei .
Din suma de 701 se scade 1/2 din 952 adica 462,5?

Si din ce ramnae diferenta pina la 701 se efectueaza porprirea de 1/3?

Multumesc.

salariul minim pe economie este in prezent 1.250 ron. jumatate din acest cuantum este 625 ron. veti fi executat doar asupra diferentei dintre pensia dumneavoastra si acest cuantum, respectiv 76ron/luna.
Este vorba despre art.729 alin.3 C.proc.civ. .

Codul de procedura civila a fost republicat in temeiul art. XIV din Legea nr. 138/2014 pentru modificarea si completarea Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila, precum si pentru modificarea si completarea unor acte normative conexe, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 753 din 16 octombrie 2014, dandu-se textelor o noua numerotare.
Dle av Matei, e vb de salariul minim net !
Dvs @leus, aveti dreptate, salariul minim net e 925, jumatate e 462.5, diferenta pe care se infiinteaza poprirea e 238.5, asa ca retinerea nu va depasi 80 de lei daca aveti un creditor( 1/3) sau 159 de lei, daca aveti doi sau mai multi (1/2).
Multumiri.