Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune

Buna ziua. Doresc sa initiez la judecatorie dezbaterea suucesiunii dupa bunici, mama fiind de asemenea decedata. Am atasat la cererea de chemare in judecata copii dupa titlurile de proprietate . Exista insa un teren arabil ce a apartinut bunicului meu, confiscat pe timpul comunistilor, dar revendicat si dobandit de catre una dintre matusi. As dori sa-mi spuneti care sunt parghiile juridice sau ad-tive de care as putea face uz, pentru ca acel teren sa fie adus la masa partajabila. In prezent nu detin niciun act, iar matusa mea n-are niciun interes sa depuna vreun inscris in acest sens. Va multumesc!
daca doar matusa a facut cerere de retrocedare a acelui teren nu vad cum puteti sa il readuceti la masa succesorala.
Pentru a intra in posesia unei fotocopii faceti o cerere motiva la primaria in cauza bineinetelkes insotita de acte doveditoare ale calitatii dvs de mostenitor.
Poate nu ati respectat termenle legale si sunteti decazut din calitatea de succesor