Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Handicap de gradul 2
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Handicap de gradul 2

Buna ziua,

Am o angajata careia i s-a stabilit un handicap de gradul 2. Ce fac cu contractul ei de munca? Ea nu mai poate veni la servici, de medical nu mai beneficiaza. Mai are dreptul la munca?
1. Persoanele cu handicap au dreptul de a munci şi de a realiza venituri în conformitate cu prevederile legislaţiei muncii, precum şi cu dispoziţiile speciale din prezenta lege.

2. Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale şi capacităţii de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel judeţean sau al sectoarelor municipiului Bucureşti.
(Legea 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap)