Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... control ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

control ITM

Buna ziua!
Ma intereseaza sa stiu, daca in cazul unei sesizari facute de un salariat la ITM, in cazul de fata ITM Alba, inspectorii de munca vor anunta firma ca urmeaza un control sau vor furniza societatii reclamate datele angajatului care a facut sesizarea, sunt acestea confidentiale? Cum se poate face o sesizare pentru un control la firma
Majoritatea angajatilor se tem sa depuna plangeri la ITM pt nerespectarea drepturilor ce li se cuvin si pt abuzuri din partea angajatorului, intrucat au impresia ca vor fi fortati ulterior sa plece din firma.
Multumesc!
In acest caz :
- ITM-ul va efectua un control la societatea in cauza
- Dupa efectuarea controlului, va comunica persoanei in cauza raspunsul la petitie.
- Inspectorii de munca sunt obligati să păstreze confidenţialitatea asupra identităţii persoanei care semnalează nerespectarea prevederilor legale în domeniul reglementat de prezenta lege şi să nu dezvăluie angajatorului, prepuşilor săi sau altor persoane faptul că efectuează controlul ca urmare a unei sesizări.

In sesizare veti specifica datele dvs de identitate , precum si neregulile savarsite de catre angajatorul dvs in legatura cu relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca . De exemplu, neplata drepturilor salariale, neinregistrarea demisiei, neplata orelor suplimnetare, neacordarea repausului saptamanal etc.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.