avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de colaborare pe drepturi de autor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de colaborare pe drepturi de autor

buna ziua,
as dori sa ma lamuresc in ce priveste contractul de colaborare pe drepturi de autor, contract pe baz caruia se munceste in televiziune.
stie cineva despre un astfel de contract si de ce nu se munceste pe CIM??

multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:27, 17 August 2009
Pai exista diferente, iar contributiile la stat va privesc in mod direct, daca doriti sa aveti si vechime in munca si asistenta medicala gratuita si somaj....
de ce un astfel de contract si nu CIM?
V-am spus este mai facil pentru angajatorul respectiv.
Contributii mici din partea angajatorului.
Impozitul retinut de angajator este de 10% din venitul brut, in comparatie cu 16%, cat reprezinta impozitul in cazul unui CIM.
Restul de 6% este platit de angajat in anul urmator pe baza declaratiei de venit (D 200).
Pentru a fi beneficia de asigurare la sanatate, pensie, somaj trebuie sa te asiguri singur, prin contracte la fiecare.
din pacate nu m-am lamurit
pe drepturi de autor se platesc sume frumusele...din patru cifre...
nu e mai convenabil ca un stirist sa aiba cim si sa aiba si protectie sociala asigurata de angajator?
ca io cand vad banii aia...nu prea-mi vine sa-i mai dau si pe asigurare de pensii, sanatate, somaj...
si apropos de somaj...daca n-am CIM...pot deveni somer indemnizat?
eu vreau sa am contract de munca, de ce nu se face? de ce se invoca acest contract pe drepturi de autor? caci nu e vb de bani mai putini la stat

Alte discuții în legătură

Angajat 2 ore sau din mana ionut2001 ionut2001 Salut tuturor, Am nevoie de sfatul dvs. Cum este mai bine, sa fiu angajat pt 2 ore pe suma de 200 ron, dar nu voi incasa nici un ban, banii acestia se vor ... (vezi toată discuția)
Contributii la stat in cazul pfa si cim andreeacatgirl andreeacatgirl Care sunt contibutiile ce trebuiesc platite statului in cazul in care esti angajat cu CIM sau colaborezi cu societatea sub forma de organizare PFA? Spre ... (vezi toată discuția)
Venituri din chirii aylyn87 aylyn87 Buna ziua, Vreau sa inchiriez apartamentul unei societati cu 600ron/luna,stiu ca trebuie sa il declar la administratie, trebuie sa platesc impozit si ... (vezi toată discuția)