Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere copil în cazul nerealizării de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere copil în cazul nerealizării de venituri anterior nașterii

Bună ziua,
Conform modificărilor apărute în legea privind acordarea indemnizației creșterii copilului, cele 12 luni minime de realizare venituri în ultimii 2 ani nu sunt obligatoriu a fi cele anterioare nașterii. Așadar, dacă în ultimele luni dinaintea nașterii mama nu mai realizează venituri, se mai pune problema intrării în concediul de creștere copil? Dacă da, cine îl acorda? Trebuie depusă vreo cerere undeva în acest sens?
Va mulțumesc anticipat, o zi bună!
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Persoanele care, in ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.

2. Asadar cele 12 luni din cele 24 de luni trebuie sa fie anterioare nasterii copilului.

3. - Daca mama copilului nu poate beneficia de concediu crestere copil (CCC) poate sa beneficieze tatal copilului, daca doreste si daca indeplineste el conditiile.
- Sau poate beneficia de stimulentul de insertie de 532 lei lunar pana implineste copilul 3 ani.
- Adica primeste salariu pentru munca depusa iar statul ii mai da 532 lei lunar.
miha_r a scris:

.. Dacă da, cine îl acorda? Trebuie depusă vreo cerere undeva în acest sens?Va mulțumesc anticipat, o zi bună!

OUG 111/2010

art.14
(1) Cererile pentru acordarea drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă, reprezentând indemnizaţie sau stimulent de inserţie, şi documentele din care rezultă îndeplinirea condiţiilor legale de acordare a acestora se depun la primăria comunei, oraşului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucureşti pe raza căreia solicitantul îşi are domiciliul sau reşedinţa.
.....

art.25
(1) Angajatorul are obligaţia de a aproba concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1). Perioada de acordare se stabileşte de comun acord cu angajatul.
....

Daca mama indeplineste conditiile pentru acordarea indemnizatiei pentru CCC , va depune o cerere la angajator pentru acordarea CCC. In baza cererii , angajatorul va decide suspendarea c.i.m., potrivit art.51 lit.a C.mun.

Actele pentru acordarea indemnizatiei se vor depune la Primaria pe raza căreia îşi are domiciliul sau reşedinţa.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Vă mulțumesc pentru răspunsuri, însă tot nu prea m-am lămurit, pentru ca am omis sa va dau toate datele problemei mele.
Concret, anterior nașterii (care va fi în dec. 2016), în cei 2 ani am:
- 9 luni ca angajat
- 1 luna pauza pana la depunerea dosarului de somaj (am primit adeverinta de la locul de munca cu intarziere);
- 9 luni ca șomer.
Șomajul meu se termina la 1 august. Nașterea va fi la 5 luni distanta, luni neacoperite cu niciun venit.
(Soțul iese din discuție, pentru ca are mai puțin de 12 luni de cotizații în ultimii 2 ani anteriori lunii dec. 2016)
Din aceasta situație (18 luni cotizate în cei 2 ani anteriori nasterii) se poate intra în concediul de creștere copil? Sau pot primi doar indemnizatie? Dacă da, cui trebuie sa mă adresez cu cererea pentru acordarea CCC?
Necesitatea de a efectua concediul de maternitate, mai intra în discuție? De asemenea, nu văd cui as putea sa îl cer, sau macar dacă am dreptul, cata vreme eu de la 1 aug nu mai realizez venituri.

Încă o data va mulțumesc pentru ajutor și aștept cu mare interes îndrumările dvs!
In situatia expusa de dvs, veti depune doar actele pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Bun. Acum îmi este clar. Va mulțumesc mult!