Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... functionare casa mortuara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

functionare casa mortuara

Buna ziua, in cazul in care se doreste functionarea unei capele mortuare (intr-o cladire deja existenta - un depozit) intre case de locuit dintr-un cartier de locuinte, este necesar sau nu acordul vecinilor? In cazul in care nu a fost solicitat acordul vecinilor si lucrarile de consolidare a noi case mortuare au inceput deja, ce pot face vecinii pe cale legala pentru a preintampina eliberarea unei autorizatii de functionare a capelei mortuare ? Sunt prevederi speciale ale legislatiei in legatura cu amplasarea si functionarea unei case mortuare ? Multumesc.
Buna ziua
Puteti mentiona articolele din Legea 50 / OMS 536 sau din anexele lor
din care reiese distanta minima de 50 m fata de zonele rezidentiale ?

De asemenea, daca aveti cunostinta de anexele Legii nr. 102 / 2014, mai exact anexele aferente articolului 40.

Atentie membrilor forumului care invoca HG_1233_2516 , acesta a fost propus recent de M.S. insa NU a fost publicat in M.Of.
wickedb, utilizator
Este o distinctie semnificativa referitor la distanta legal prevazuta cimitir-zone protejate,distinctie legata de data infiintarii acestora
Sectiunea 4 - Infiintarea, inchiderea, desfiintarea si redeschiderea cimitirelor

Art. 7

(5) In cazul cimitirelor infiintate dupa intrarea in vigoare a prezentei legi, distanta minima admisa intre zonele protejate si gardul care delimiteaza cimitirul este de 100 m.

Anterior intrarii in vigoare a L nr 102/2014,disp L nr 50/1991 prevedeau o distanta de 50 m
Au fost emise adrese catre institutiile publice referitoare la distanta minima intre capele mortuare si locuinte.

Raspunsurile au fost urmatoarele:
Primaria: Pentru constructia X sunt emise autorizatiile necesare

Garda de mediu: Pentru constructia X sunt emise autorizatiile necesare

Directiei de Sanatate Publica: Nu exista reglementare legale privind distanta minima intre capela mortuara si locuinte. Capela nu este asimilata cimitirelor.

Cum se poate asimila legal capela mortuara de cimitire ?
wickedb, utilizator