Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Modalitate prelungire suspendare CIC din 1 in 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Modalitate prelungire suspendare CIC din 1 in 2 ani

Buna ziua,
O angajata doreste in iulie sa-si prelungeasca CIC -ul de la 1 an la 2 ani (conform noii legi) . Pe 04.07 ii expira cererea initiala pe CIC 1 an. Incepand cu 05.07.2016 ii pot face direct Decizie de prelungire a suspendarii pana face copilul 2 ani sau trebuie sa ii fac reincepere activitate cu 05.07 si tot cu 05.07 sa ii suspend din nou contractul de munca ??

Va multumesc anticipat!
Ii puteti face direct prelungirea suspendarii c.i.m. , nu este nevoie de incetare suspendare si apoi o noua suspendare.
Eu ma aflu in acest moment., in plata stimulent. Din lege ( si norme implicit) inteleg ca depun o cerere si dovada suspendarii contractului pana la implinirea vastei de doi ani a copilului.
Nelamurire :
Care este data( din cererea catre angajator) cu care imi suspend activitatea si care este data ( din cerere tipizat ) cu care reintru in CCC ?
mamalui matei, utilizator
Modificarile intra in vigoare la 01.07.2016. Dupa aceasta data puteti depune toate diligentele pentru ceea ce doriti sa faceti.