avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Folosirea unui bun al societatii in scop personal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Folosirea unui bun al societatii in scop personal

Buna ziua,
Ma confrunut cu urmatoarea situatie. Am plecat in concediu cu un aparat foto ce apartine societatii pe care o detin. Este vorba de un kit foto profesional destul de scump. Aparatul a fost furat. In cazul in care instiintez politia, voi fi amendat pentru folosirea bunului societatii in scop personal?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 07:57, 29 Iunie 2016
Cine sa va amendeze, politia?? Politia nu da amenzi victimelor!

Problema dvs. este alta, daca nu ati avut acordul scris al angajatorului pentru folosirea bunului in scop personal va trebui sa despagubiti firma.

Banuiesc ca l-ati avut pe inventar si atunci va trebui sa il puneti "la loc".

Acum am vazut ca sunteti administratorul firmei.:)

E mai simplu!. Il dati la casat sau il scoateti din inventar in baza constatarii facute de politie.
Ultima modificare: Marți, 28 Iunie 2016
cyan, moderator
Va multumesc frumos. Deci practic nu este problema ca am plecat cu aparatul din localitate fara ordin de deplasare sau contract de prestari etc.
Domnule, este firma dumneavoastra sau a altcuiva?
Pai daca aparatul apartine societatii pe care o detineti cine va opreste sa va chemati din concediu, sa va faceti un ordin de deplasare, sa il casati?;)
Sau contabilul este sotia?:)
nu doamne fereste..este administratorul. Soacra-mea este contabil!:D
Problema este ca aparatul a fost achizitionat printr-un program european de finantare si incerc sa gasesc o solutie agreata si de oir. Proiectul mai are un an din cei cinci de monitorizare. Casarea nu cred ca este ok. Constatarea de le politie ar trebui sa fie suficienta si pentru ei. Incercam sa aflu cum sa pun problema la sectie
Mai naspa cu soacra!:)
La politie nu e nicio problema, acolo trebuie doar sa demonstrati ca va apartine (factura fiscala).
Chiar daca proiectul este urmarit de UE exista si cazuri in care echipamentele se pot distruge sau "dispare" prin furt.
Aveti in contractul de finantare clauze privind inlocuirea echipamentelor furate?
Banuiesc ca exista clauze doar in ceea ce priveste intretinerea in bune conditii a echipamentelor.
Dovada de la politie este un document care justifica scoaterea din gestiune, cercetarile pot dura peste 1 an, moment in care inceteaza urmarirea proiectului.
Erati in delegatie in momentul respectiv, v-a trimis soacra!;)
Ultima modificare: Miercuri, 29 Iunie 2016
cyan, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Institutii financiare nebancare (amanet) - obiect furat razvanUTI razvanUTI [b]Buna ziua, [/b] Am o nelamurire in cazul unei probleme referitoare la \"instituiile financiare nebancare (case de amanet) si reactia acestora fata de ... (vezi toată discuția)
Paza materiala a lucrului moraruadela moraruadela Sotul meu,este angajat ca sef de santier la o firma de constructii. In anul 2008 de pe santierul din Bucuresti unde se lucra in deplasare, s-au furat mai multe ... (vezi toată discuția)
Preluare societate comerciala terezbarbu terezbarbu Buna ziua! Vreau sa preiau o afacere preluand intreaga societate comerciala . Intrebarea mea este : daca dupa preluare vine un control de la finante sau alte ... (vezi toată discuția)