Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Intabulare si schimbarea rolului la impozite si taxe
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Intabulare si schimbarea rolului la impozite si taxe

Buna ziua! In urma partajului am dobandit apartamentul care anterior era pe numele meu si al fostului meu sot. Ce trebuie sa fac si ce documente imi sunt necesare pentru intabularea apartamentului pe numele meu si cum trebuie procedat la Directia de impozite si taxe pentru a scoate de pe rol doua masini care au ramas la sot si pentru a ramane pe rol doar cu apartamentul? Va multumesc!
1.Cittiți aici
[ link extern ]
Acte necesare pentru intabularea dreptului de proprietate în urma partajului
- Cerere tip;
- Actul de partaj* ( hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă sau act autentificat de
notarul public);
- Documentaţie cadastrală avizată de O.C.P.I. – dacă este cazul;
- Copia extrasului de carte funciara pentru autentificare, după caz;
- Dovada achitării integrale a tarifului – 0,15% din valoarea din act, dar nu mai putin de 60 lei
pentru fiecare imobil; daca valoarea din act este mai mica decat valoarea de circulatie a
bunurilor imobile stabilita prin expertiza de camerele notarilor publici sau nu este disponibila,
procentul se aplica la aceasta din urma. Daca valoarea nu poate fi determinata, tariful minim
este de 60 lei pentru fiecare imobil. – cod 2.3.2.
2.La direcția de impozite și taxe locale solicitați rectificarea rolului fiscal și depineți actul de partaj.