avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... stabilirea pensiei alimentare in divortul cu copii ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

stabilirea pensiei alimentare in divortul cu copii minori

Buna ziua,

Sunt in procedura de divort prin mediere si asi dori sa stiu cum se stabileste pensia alimentara pentru doi copii.(cuantumul intretinerii a doi copii). Multumesc!
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 12:15, 1 Iulie 2016
si dupa mediere trebuie sa depuneti acordul in instanta.
Daca tot negociati, pensia o stabiliti de comun acord, pesta sau sub maximul legal de 1/3 din salariu.
Deci maximul legal pentru doi copii este 1/3 din salariul net? Imi puteti spune care este baza legala ?
Art. 529 C.civ

Cuantumul întreţinerii

(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.

(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie alimentara catalinmariusmarin catalinmariusmarin In hotararea definitiva platesc 25% din venitul net realizat pensie alimentara. In acest venit intra si ore noapte/ore suplimentare/sporuri/prime. Doresc sa ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentară goodrige goodrige Bună ziua, Plătesc pensie alimentară 20% din venit. Întrebare: Există posibilitatea ca aceasta să scadă dacă am un copil dintr-o nouă ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara Denireb Denireb Buna ziua! As dori sa stiu cum se calculeaza pensia alimentara (vezi toată discuția)