Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... stabilirea pensiei alimentare in divortul cu copii ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

stabilirea pensiei alimentare in divortul cu copii minori

Buna ziua,

Sunt in procedura de divort prin mediere si asi dori sa stiu cum se stabileste pensia alimentara pentru doi copii.(cuantumul intretinerii a doi copii). Multumesc!
si dupa mediere trebuie sa depuneti acordul in instanta.
Daca tot negociati, pensia o stabiliti de comun acord, pesta sau sub maximul legal de 1/3 din salariu.
Deci maximul legal pentru doi copii este 1/3 din salariul net? Imi puteti spune care este baza legala ?
Art. 529 C.civ

Cuantumul întreţinerii

(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.

(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.