Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Domiciliu copil dupa divort parinti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Domiciliu copil dupa divort parinti

Prin sentinta de divort s-a hatarat ca,copii sa aibe domiciliul la domiciliul tatalui, si custodie comuna.Dar parintii locuiesc impreuna,nu s-a facut inca partajul iar acesta va dura pentru ca parintii nu cad de acord cu impartirea bunurilor.In acest caz ,ce inseamna "copilul va avea domiciliul la domiciliul tatalui"?din moment ce poate dura ani pana parintii vor avea domicilii separate?Multumesc

ce inseamna ? ca daca mama vrea sa se mute, se va muta fara copil, iar daca tatal se va muta va lua si copilul.
Locuinta copilului e la tata, in cazul expus de dvs, sta si mama cu ei.
Bună ziua,

Prin hotărârea de divorț, înțeleg că instanța a dispus exercitarea în comun a autorității părintești și stabilirea domiciliului minorului la tată, fiind identificată în concret adresa (în speță, în locația unde spuneți că momentan locuiesc foștii soți împreună cu minorul).
Presupun că, de vreme ce vorbiți despre partaj, imobilul este unul comun. Desigur, dacă de bună voie nici unul dintre părinți nu se mută efectiv din spațiu vor continua să traiască potrivit aranjamentului descris, iar domiciliul legal al minorului rămâne acolo, potrivit sentinței.
Dacă însă, în urma partajului, rămâne mama proprietară a imobilului iar tatăl este nevoit să se mute cu minorul la o altă adresă, atunci se va schimba și domiciliul minorului. În acest caz, devin aplicabile următoarele dispoziții legale:

Art. 497 Cod Civil
Schimbarea locuinţei copilului
(1) Dacă afectează exerciţiul autorităţii sau al unor drepturi părinteşti, schimbarea locuinţei copilului, împreună cu părintele la care locuieşte, nu poate avea loc decât cu acordul prealabil al celuilalt părinte.
(2) În caz de neînţelegere între părinţi, hotărăşte instanţa de tutelă potrivit interesului superior al copilului, luând în considerare concluziile raportului de anchetă psihosocială şi ascultându-i pe părinţi. Ascultarea copilului este obligatorie, dispoziţiile art. 264 fiind aplicabile.

Sper că v-am fost de ajutor!
Ionela Bâc, Avocat
Va multumesc