Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizaţia aferentă concediului pentru creşterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizaţia aferentă concediului pentru creşterea copilului şi stimulentul de inserţie nu se pot cumula.

Buna ziua
Ce se intampla daca dupa doua trei luni de la reluarea activitatii angajatul este disponibilizat de angajator ? Mai primeste stimulentul de insertie pana la varsta copilului ,respectiv trei ani
200360PIM, utilizator
1. Stimulentul de insertie se plateste numai pe perioada cat are venit din salarii.

2. Daca a fost concediat poate solicita sa reintre in concediu crestere copil (CCC) pana ce copilul implineste varsta de 2 ani.

daca intra in somaj , copilul impliniind deja varsta de 2 ani , mai primeste stimulentul de insertie ?
1. In raspunsul anterior am spus:
1. Stimulentul de insertie se plateste numai pe perioada cat are venit din salarii.

2. Pe perioada de somaj indemnizat nu beneficiati de stimulentul de insertie.
Multumesc
Am o angajata care trebuia sa vina la serviciu din 08.08.2016, copilul ei implinind varsta de doi ani pe 08.09.2016. A venit si si-a facut cerere de reluarea activitatii cu data de 05.07.2016 pentru a beneficia de Stimulentul de insertie pana cand copilul va implinii trei ani .
Intrebarea era : Va beneficia inca un an de ,,Stimulentul de insertie'' pentru ca vine cu o luna mai repede la serviciu ?