Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pt. cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pt. cresterea copilului

Buna ziua ! Sunt in concediu pt. cresterea copilului pana la 2 ani. Daca ma angajez in aceasta perioada doar cu 4 ore, mai primesc cei 500 lei de la stat ?
Incepand cu 01.07.2016 , valoarea stimulentului de insertie este de 532 lei (50%din cuantumul indemnizatiei minime pentru CCC - 1063 lei).

Conform art.7 alin.1din OUG 111/2010, persoanele care, în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3 au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin. (2).

"Pentru persoanele care obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel puţin 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, acordarea stimulentului de inserţie se prelungeşte astfel:
a) până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani;
b) până la împlinirea de către copil a vârstei de 4 ani, în cazul copilului cu handicap, fără a beneficia în această perioadă de prevederile art. 31 alin. (1) şi (2)."
(alin.2 al art.7 din OUG 111/2010)

In speta, daca reveniti la munca in perioada CCC - indiferent de tipul c.i.m. incheiat sau de durata timpului de munca - , atunci benefciati de stimulentul de insertie potrivit textelor sus mentionate.
Cornel Vasile, Consilier juridic