Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie Consilier Local
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie Consilier Local

Conform Legii 393/2004 privind Statutul alesilor locali, art 34 alin (2) arata ca : - * indemnizatia de sedinta pentru membrii consiliului local care participa la sedintele ordinare ale Consiliului si ale Comisiilor de specialitate, va fi in cuantum de pana la 5% din indemnizatia lunara a primarului. * -art 34 alin (3) arata ca : - * Nr. maxim de sedinte pt. care se poate acorda indemnizatia potrivit alin 2, este de o sedinta ordinara de consiliu si 1-2 sedinte de comisii de specialitate pe luna. Intrebarea mea este : - daca un consilier local are o indemnizatie de sedinta de 100 lei si el participa de exemplu in luna iunie la o sedinta ordinara de Consiliu local plus la inca 2 sedinte de comisie de specialitate unde a trebuit sa valideze unele proiecte de hotarari, are dreptul sa primeasca indemnizatia de 300 lei pentru cele 3 sedinte pe luna respectiva ?
Are dreptul sa primeasca indemnizatia de 300 lei pentru cele 3 sedinte pe luna respectiva.
Va multumesc.
Cu stima, Nelu Floca