Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Indemnizaþie de ºedinþã pentru consilieri
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Indemnizaþie de ºedinþã pentru consilieri

Prefectura judetului a acţionat în instanţa un C.L. pentru că a considerat o hotarare ilegală de acordare a indemnizaţiei de şedinţă, pentru consilieri, atât pentru şedinţa ordinară, cât şi pentru sedinţa comisiei, în concluzie 5% pt. sedinţa ordinară + 5% pt. sedinţa comisiei, în fiecare luna.
Din Lg.393/2004 statutul aleşilor locali:
art.34, alin.(2):
Indemnizaţia de şedinţă pt. membrii consiliului care participă la şedinţele ordinare ale consiliului şi ale comisiilor de specialitate va fi în cuantum de până la 5% din indemnizaţia lunară a primarului, ...
(3) Numărul maxim de şedinţe pt. care se poate acorda indemnizaţia , potrivit alin(2), este de o şedinţă ordinară de consiliu şi 1 - 2 sedinţe de comisii de specialitate pe luna.
Eu cred că acordarea a 5% pt. sedinţa ordinară + 5% pt. o sedinţă de comisii de specialitate pe luna este corect. Voi ce credeţi?
Mulţumesc!
este corect! consilierii pot lua pana la max. 15% din indemniyatia primarului, respectiv, 5% pentru sedinte ordinara si 5% pentru sedinta comisiei de specialitate.Daca respectiva comisie s-a mai intrunit se mai adauga un 5%, deci in total 15%.