Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... am drept de ceva ajutor fiind somer fara indemnizatie?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

am drept de ceva ajutor fiind somer fara indemnizatie?

Buna ziua. Eu sunt somer fara indemnizatie de 1 an, nu primesc nici un ajutor de la stat. Am 28 de ani si urmez un curs de bucatar prin fortele de munca. Auzeam unele colege ca primesc ceva pachetele cu ulei, orez si altele. Oare eu pot primi acest ajutor sau altul banesc daca nu primesc indemnizatie? Nucunosc legea, nu stiu mai nimic de treburile astea, va rog sa ma indrumati. Va multumesc frumos
Hg 600/2009 privind stabilirea beneficiarilor de ajutoare alimentare care provin din stocurile de intervenţie comunitare destinate categoriilor de persoane cele mai defavorizate din România şi atribuţiile instituţiilor implicate în planul european

art.3
(1) Categoriile de persoane cele mai defavorizate care vor beneficia de ajutoare alimentare în cadrul planului sunt:
a) familiile şi persoanele singure care au stabilit, prin dispoziţie scrisă a primarului, dreptul la un venit minim garantat acordat în baza Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările şi completările ulterioare;
b) şomerii înregistraţi, potrivit prevederilor Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare;
.....

Procedura este următoarea: consiliile judeţene coordonează colectarea şi centralizarea datelor de la instituţiile abilitate, respectiv Oficiul Judeţean de Pensii, A.J.O.F.M. şi Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului şi transmit listele în teritoriu primăriilor. În același timp, Consiliul Județean comunică numărul total de beneficiari din judeţ către APIA, ca bază pentru alocarea cantităţii de ajutoare proporţional cu ponderea acestora în total beneficiari pe ţară. Ulterior, pe baza acestor liste, Consiliul Județean livrează produsele către primării, care le distribuie apoi cetățenilor care apar pe aceste liste.

Pentru un raspuns exact ,
adresati-va APIA - Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură
email: relatii.cu.publicul@apia.org.ro