Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Raport ANAF persoana fizica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Raport ANAF persoana fizica

Buna ziua,
Am o intrebare despre raportul primit de la ANAF pentru o persoana fizica ce are venituri doar din salariu. Este cazul unei persoane care a fost in concediu medical de sarcina si lauzie, apoi 3-4 luni in CIC si la serviciu din nou (fara nicio zi de pauza). Apar urmatoarele intrebari:
- de ce nu apare deloc in raport prima luna de lucru (in care toate zilele lucratoare au fost lucrate) ?
- de ce sunt luni in care primele sunt dublate (apare salariu in plus fata de cel real incasat) ?
- de ce nu apare salariul incasat (apare 0) in lunile cu concediu medical de sarcina si lauzie?
Va multumesc.
O zi buna.
Cu ce afecteaza persoana in cauza aceste sume gresite de la ANAF? Pensia se calculeaza pe baza acestor date gresite? Cum se repara eroarea?
Evidenta salariilor unei persoane, stagiul de cotizare se realizeaza pe baza declaratiei "112"(declaratie privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitul pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate) care se transmite la Anaf de catre angajator. Intre Anaf si Casa Judeteana de Pensii, Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate, AJOFM (somaj) se distribuie aceste date centralizate. Deci, nu Anaf-ul este de vina pentru stagiul de cotizare, ci societatea care i-a calculat, platit, declarat drepturile salariale .Acest stagiu de cotizare sta la baza calcului pensiei.
Daca exista erori , acestea se pot corecta pe baza unei declaratii rectificative depusa de angajator.
Themis7, utilizator
Va multumesc pt raspuns.
Stiti cumva cum pot verifica in declaratia 112 ca s-a declarat corect persoana in cauza? Nu eu fac acea declaratie, dar daca imi spuneti cum, as putea verifica. Colega care se ocupa de asta este in concediu.
Este posibil ca toti angajatii sa nu fi fost declarati o luna? Luna aceea de care s-a sesizat persoana?
Lunile cu concediu medical de sarcina si lauzie sunt trecute cu salariu 0 pt ca sunt decontate de stat?