Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Baza de calcul concediu pre si postnatal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Baza de calcul concediu pre si postnatal

Buna ziua! Imi puteti spune cum se calculeaza salariul in timpul concediului pre si postnatal? am anumite dubii de cum mi s-a calculat la locul de munca! In contractul de munca am minimul pe economie, iar in luna mai si iunie am primit 790 de lei? este corect? cum se calculeaza mai exact? daca calculez 85 % din salariul brut ar fi trebuit sa iau mai mult! multumesc frumos! mentionez ca am intrat in concediu de maternitate incepand cu data de 27 aprilie, am nascut pe 21 iulie si in continuare sunt in concediu postnatal! multumesc frumos!
Indemnizatia pentru concediul de maternitate se calculeaza astfel:

Se aduna veniturile brute (din statele de plata) din cele 6 luni anterioare lunii in care se intra in concediu de maternitate (e vorba de veniturile brute pentru care s-a platit cota de contributii de 0,85% pentru concedii si indemnizatii).
Suma se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc).
Mzbc se inmulteste cu 85% si se obtine indemnizatia zilnica pentru concediul de maternitate (Izcm).
Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din certificatul medical (sau din luna respectiva) si se obtine indemnizatia (lunara) pentru concediul de maternitate.
Izcm este aceeasi pe toata durata concediului de maternitate.
De aceea indemnizatia lunara este diferita, in functie de numarul de zile lucratoare din luna.

Din indemnizatia lunara se retine numai contributia de asigurari sociale (CAS = 10,5% = pentru pensie).
CAS se calculeaza astfel:
Se inmulteste castigul salarial mediu brut pe economie, utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sociale, pe anul in curs, cu 35%.
Pentru anul 2016 acest castig prognozat este de 2.681 lei
Rezultatul se inmulteste cu 10,5%.

Adica:
2681 x 35% = 938 lei
938 x 10,5% = 98 lei

Deci din indemnizatia lunara pentru concediul de maternitate se retine numai 98 lei.
Acesti 98 lei se retin numai daca esti o luna intreaga in concediu de maternitate.

Daca intr-o luna concediul de maternitate acopera numai o fractiune de luna atunci cei 98 lei se calculeaza proportional cu numarul de zile lucratoare care fac parte din concediul de maternitate.
Se imparte 98 la numarul de zile lucratoare din luna iar rezultatul se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din perioada concediului de maternitate.

Conform art. 62 din Codul fiscal NU se impoziteaza indemnizatiile pentru: concediul de risc maternal, concediul de maternitate, concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului bolnav.

Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.
Adica angajatorul calculeaza si plateste indemnizatia si apoi o recupereaza, in totalitate, de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).

AndreescuAlina a scris:

.......
cum se calculeaza salariul in timpul concediului pre si postnatal? am anumite dubii de cum mi s-a calculat la locul de munca! In contractul de munca am minimul pe economie, iar in luna mai si iunie am primit 790 de lei? este corect? ..... mentionez ca am intrat in concediu de maternitate incepand cu data de 27 aprilie, am nascut pe 21 iulie si in continuare sunt in concediu postnatal! multumesc frumos!

1. Avand in vedere ca ati intrat in concediu in luna aprilie 2016,se stabileste baza de calcul prin insumarea veniturilor brute pe lunile octombrie,noiembrie decembrie 2015,ianuarie .februarie si martie 2016:
1050+1050+1050+1050+1050+1050=6300

2. Avand in vedere ca nr. de zile lucratoare aferente lunilor:
-octombrie 2015=22
-noiembrie 2015=20
-decembrie2015=21
-ianuarie 2016=20
-februarie 2016=21
-martie 2016=23
TOTAL ZILE LUCRATOARE pt cele 6 luni=127

Se stabileste MEDIA ZILNICA A BAZEI DE CALCUL,prin impartirea venitului brut din cele 6 luni anterioare datei de incepere a cm ,la nr de zile lucratoare aferente celor 6 luni
6300/ 127 =49,60

3. INDEMNIZATIA BRUTA C.MAT. luna mai/iunie =49,60 x 21x85%=885lei (unde 21 reprezinta nr zile lucratoare din lunile mai,respectiv iunie)

4. INDEMNIZATIA NETA C.MAT. =885-98=787lei unde 98 lei reprezinta contributia la asigurari sociale (pensie)

Asadar,calculul facut de catre angajator este corect! Va puteti verifica dvs lunar valoarea indemnizatiei ce urmeaza sa o primiti, avand in vedere ca algoritmul de calcul este similar celui prezentat,,ceea ce difera este doar nr de zile lucratoare aferent fiecarei luni in parte cu care se multiplica media zilnica a bazei de calcul
ContSters391349, utilizator