Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire la pensie

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti toate variantele de pensionare. Doresc sa ma pensionez cat se poate de repede.
Femeie, 21.11.1960
Vechime 36 ani 10 luni, dintre care 16 ani 6 luni grupa a II-a de munca 100%.
Va multumesc.
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 16 ani si 6 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (61/11 - 3/6 = 58 de ani si 5 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 1 luna (36/10 + 4/1 = 40 de ani si 11 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 5 luni, in aprilie 2019;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 11 luni, in octombrie 2017.
Multumesc, dar anticipat cu diminuare cand pot iesi? As dori si acum.
Tot la 56 de ani si 11 luni.
Pensia anticipata partiala in acest caz este exclusa.
Am uitat sa mentionez ca eu lucrez si acum si in continuare. Ma gandeam ca poate exista vreo sansa sa ies anul acesta.
Nu conteaza ca inca mai lucrati.
Raman ca variante:
Limita de varsta la 58 de ani si 5 luni.
Pensie anticipata la 56 de ani si 11 luni.