avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensie

Buna ziua,

Mama mea este nascuta in data de 3 iulie 1959 si are 32 de ani vechime cotizati, din care 11 ani 3 luni si 22 zile lucrati in grupa a II-a a de munca (100%).

Anii lucrati in grupa a II-a au fost calculati de angajator si mamei mele i s-a comunicat ca beneficiaza de vechime in plus de 2 ani si 9 luni.

As dori sa stiu la ce varsta ar putea iesi la pensie anticipat si cu ce penalizari?
De asemenea, as dori sa stiu care este varsta la care poate sa iasa la pensie fara penalizari?

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:14, 19 Octombrie 2014
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 11 ani si 3 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani (61/6 - 2/0 = 59 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 9 luni (32/0 + 2/9 = 34 de ani si 9 luni).

3. Poate solicita:
- pensia pentru limita de varsta, la 59 de ani si 6 luni, in ianuarie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 6 luni, in ianuarie 2016.

4. Ar putea beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 6 luni, in ianuarie 2016, daca ar avea un stagiu de cotizare la pensie de 39 de ani si 6 luni (are dor 34 de ani si 9 luni).

5. - Daca opteaza pentru pensie anticipata partiala diminuarea pensiei va fi de 0,75% pentru fiecare luna de pensionare.
- Daca solicita pensie anticipata partiala cu ianuarie 2016, diminuarea pensiei va fi de 0,75% x 36 luni = 27%.
- In ianuarie 2019 pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea (se emite o noua decizie de pensie pentru limita de varsta).
Ultima modificare: Duminică, 19 Octombrie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala grin grin Buna ziua, Sunt nascuta la data de 15 septembrie 1959 si am lucrati in total 36 ani din care 13 ani la grupa 2 de munca . As dori sa stiu cand ma pot ... (vezi toată discuția)
Pensionare podariulucia podariulucia Buna ziua! Care este varianta de pensionare anticipata ,fara penalizare,cea mai avantajoasa si rapida ,in urmatoarele conditii: - sex feminin ,nascuta ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata vanatorul vanatorul Va rog mult sa-mi dati niste sfaturi. Sunt nascuta in data de 30.07.1959 si am o vechime in munca de 34 ani si 4luni din care trei ani in grupa I in procent ... (vezi toată discuția)