Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia minim garantata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia minim garantata

buna ziua , am si eu o intrebare : daca mama mea a lucrat 3 ani si acum are varsta pensionarii , poate beneficia de pensia minim garantata ?
Beneficiaza, indiferent de data inscrierii la pensie in conditiile art. 2 din OUG nr. 6/2009
Nu, pentru ca mama dvs. nu are calitatea de pensionar si nici nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de pensie, intrucat nu are stagiul minim de cotizare. Aveti, mai jos, prevederile art. 2 din O.U.G. nr. 6/2009.

Art. 2 - (1) Beneficiaza de pensia sociala minima garantata pensionarii sistemului public de pensii cu domiciliul in Romania, indiferent de data inscrierii la pensie, daca nivelul cuantumului pensiei, cuvenit sau aflat in plata, se situeaza sub nivelul pensiei sociale minime garantate.
(2) Pensia sociala minima garantata se determina ca diferenta intre nivelul prevazut la art. 1 si nivelul cuantumului pensiei cuvenit sau aflat in plata, stabilit in conformitate cu Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea