avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act de incetare raport de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act de incetare raport de munca

Buna ziua,

Am o nelamurire la nivel de acte intocmite pentru o incetare a raportului de munca ca urmare a demisiei. In acest sens va fac cunoscut un model de pe site-ul ITM pe care eu l-am intocmit pana acum.
[ link extern ]
Intrebarile mele sunt:
1.cine completeaza aceasta notificare?
2. actul de incetare a raportului de munca trebuie obligatoriu sa se numeasca "Decizie..."?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:20, 14 Iulie 2016
1. Cererea de demisie o formuleaza salariatul.

2. Decizia de incetare o emite angajatorul.
Sa inteleg ca in acest caz, modelul disponibil online este emis de catre angajator?
Intr-adevar, acel model este completat de catre angajator.
Si el de fapt este actul incetarii raportului de munca. Mai este necesara si o decizie de incetare?
Nu mai este necesar si intocmirea unei decizii , daca angajatorul a completat un astfel de model.

Acea notificare reprezinta actul de incetare a c.i.m.

Alte discuții în legătură

Nelamuriri..... morys morys Deci... sunt nou in acest domeniu asa ca am nevoie de putin ajutor din partea dumneavostra. Am un caz.... Salatiatul si-a depus demisia in data de ... (vezi toată discuția)
Notificare privind incetarea sau decizie de incetare cu acordul partilor? cris2279 cris2279 Buna ziua, Un salariat si-a depus demisia, conforma careia ultima zi de munca ar trebui sa fie 22 si deci incetarea contractului incepand cu 23. Dar pe 22 a ... (vezi toată discuția)
Demisie onisorica onisorica am un angajat , administrator financiar , care la trei zile dupa ce a depus la secretariat demisia m-a anuntat ca se afla in concediu medical si refuza sa vina ... (vezi toată discuția)