Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act de incetare raport de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act de incetare raport de munca

Buna ziua,

Am o nelamurire la nivel de acte intocmite pentru o incetare a raportului de munca ca urmare a demisiei. In acest sens va fac cunoscut un model de pe site-ul ITM pe care eu l-am intocmit pana acum.
[ link extern ]
Intrebarile mele sunt:
1.cine completeaza aceasta notificare?
2. actul de incetare a raportului de munca trebuie obligatoriu sa se numeasca "Decizie..."?
Multumesc.
1. Cererea de demisie o formuleaza salariatul.

2. Decizia de incetare o emite angajatorul.
Sa inteleg ca in acest caz, modelul disponibil online este emis de catre angajator?
Intr-adevar, acel model este completat de catre angajator.
Si el de fapt este actul incetarii raportului de munca. Mai este necesara si o decizie de incetare?
Nu mai este necesar si intocmirea unei decizii , daca angajatorul a completat un astfel de model.

Acea notificare reprezinta actul de incetare a c.i.m.