Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... decontare transport
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

decontare transport

la o primarie de comuna un functinar public isi poate deconta transportul la si de la servici cu masina personala.
Daca sunt bani alocati pentru asa ceva, iar functionarul locuieste mai departe de primarie, eu stiu ca da, se poate.
Nu exista nici o reglementare legala pentru plata transportului la si de la locul de munca al functionarului public. Singurii care pot beneficia de acest drept sunt cei din invatamant.
Oare ce au cei din invatamant si functionarii nu? A, da:hammer:au salariile mai mari. Ce sa faci...Daca e lege, nu mai incape tocmeala. Cu toate ca invatamantul primeste bani de la bugetul local...
Mu exista nici o baza legala pt. asa ceva, daca se face acest lucru banii primiti vor fi inapoiati la primul control al Curtii de Conturi.