Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Proceduri pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Proceduri pensie limita de varsta

Buna ziua
Doresc sa ajut o persoana are 73 ani a muncit prin multe locuri dupa spusele lui nu are carte de munca, este nascut in jud. Bacau,a mucit cel mai mult pe la I A S -uri in jud Sibiu carenu mai exista. locuieste din mila unora in jud. Alba unde are adresa respectiva si ajutor social.
Cum pot sa aflu vechimea lui si pe irma ce oasi sa fac.
Multumesc.
1. Ca sa poata beneficia de pensie pentru limita de varsta trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de minimum 15 ani.

2. Aflati de la el la ce angajatori a lucrat si cam in ce perioade si apoi incercati la Directiile Judetene ale Arhivelor Statului sa vedeti cine are arhivele de la angajatorii respectivi si care va pot elibera adeverintele de vechime necesare.