Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Extras de carte funciara de informare eronat
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Extras de carte funciara de informare eronat

Buna ziua !

As dori sa imi spuneti daca constituie fapta penala emiterea unui extras de carte funciara pentru informare in care suprafata apartamentului este trecuta eronat. Intreb aceasta deoarece pe extras scrie 'Certific ca prezentul extras corespunde cu pozitiile in vigoare din cartea funciara originala, pastrata de acest birou.' . Eu am dovada faptului ca eroare a aparut la 'conversie' (nu stiu exact ce inseamna aceasta conversie dar asa au numit-o dansii) - adica atat contractul de vanzare-cumparare cat si doua extrase de carte funciara pe care le am in original au trecuta suprafata utila corecta.
Din cauza acestei erori am fost pusa pe drumuri de cei de la BCPI. Desi a fost greseala lor am fost pur si simplu hartuita fiind nevoita sa fac inca 6 drumuri si implicit 6 'cozi' chiar si de o ora pentru a putea intra in posesia actelor corecte. Nu doar ca nu si-au cerut scuze pentru disconfortul creat dar au avut o atitudine rauvoitoare si chiar sfidatoare ca si cand ar considera ca noi, 'simpli cetateni' care stam la cozile acelea imense, suntem pana la urma 'la mana lor' - si nu ma refer doar la cazul meu ci si la altele la care am asistat pe parcursul timpului pierdut la cele 8 cozi (2 'normal' + 6 'extra').
As vrea sa stiu ce pot face deoarece mi se pare inadmisibil ce se intampla la BCPI. Nu mi se pare corect doar sa stau pe margine si sa comentez - cu o asemnea atitudine din partea noastra, a cetatenilor, nu exista nicio sansa sa se schimbe lucrurile in tara.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Va felicit pentru initiativa de a crea un astfel de forum si pentru disponibilitatea dumneavoastra de a ajuta gratuit cetatenii.
TTina, utilizator
Conform Legii Fundamentale,orice cetatean are prevazut si garantat dreptul la liber acces la instanta
In speta dv este vorba despre o eroare materiala-care in cazul dv a fost evidentiata in timp util Exista cazuri in care astfel de erori materiale strecurate in documente emise de catre ocpi sunt constatate dupa zeci de ani,iar solutia pentru indreptarea acestora este numai instanta de kidecata,varianta care implica stress,efort si timp alocat termenelor de judecata,eventual sume alocate in instanta
Responsabil pentru eroarea materiala este atat registratorul care a intocmit documentul care practic a parcurs documentatia din dosar dar si registratorul sef al ocpi care a semnat documentul din rutina -fara a mai verifica documentatia in baza careia a fost emis extrasul de informare
Apreciez ca atat timp cat ati fost deranjata de efortul,timpul alocat la ocpi pentru indreptarea erorii materiale ,nu se justifica sa demarati demersuri de sesizare prin plangeri/actiuni care ar implica alocarea de timp,stress fara a avea garantia unei solutii finale favorabile
De preferat ar fi sa sesizati oficial registratorul sef al ocpi,sa detaliati succesiunea de evenimente si sa solicitati acordarea de mai multa atentie,exercitarea cu respect si cu buna credinta a indatoririlor de serviciu a angajatilor ocpi astfel incat beneficiarii documentelor emise de autoritate

Aveti dreptate - plangerea presupune timp, bani, stres, nervi tari etc.
Probabil de aceea isi permit in continuare sa aiba comportamentul descris de mine - cine mai e dispus la un asemenea efort mai ales dupa ce deja a fost hartuit ?
Va multumesc frumos pentru promptitudine si sfat.
Mult succes !
TTina a scris:

cine mai e dispus la un asemenea efort mai ales dupa ce deja a fost hartuit ?

Chiar daca beneficiari serviciilor reprezentantilor autoritatii statutului ,suntem de multe ori pusi in situatii similare cu acea cu care v-ati confruntat si dv,eventuala demarare de plangeri/
actiuni,nu are finalizarea sa schimbe atitudinea si interesul functionarilor in cauza,nu veti obtine nici scuze si nici acoperirea prejudiciului cauzat de drumurile ,timpul alocat indreptarii erorii materiale
Totusi se justifica sesizarea oficiala a registratorului sef,care este responsabil pentru supervizarea erorii materiale intocmite de inspectorul registrator,poate asa ,pentru o perioada determinati atentionarea pentru exercitarea cu respect si cu profesionalism a atributiilor de serviciu
Practic ,problema se reduce la profesionalism si la interes
M-am confruntat personsal cu multe astfel de situatii,atitudinea registratorilor sefi ai bocpi fiind diferita
In unele cazuri,dupa ce am primit documentul cu erori materiale la interval de 6-7 luni de la depunerea cererii,dupa ce am sesizat direct registratorul sef despre eroarea materiala,acesta a prezentat o atitudine deosebita,a cerut scuze, a dispus anularea documentului si emiterea unui document corect completat
In alte cazuri,atitudinea sefului bocpi a demonstrat indolenta si dezinteresul subalternilor...

ynocentta, utilizator