Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto

Buna,
As dori sa stiu o metoda de calcul a impozitului auto. Tot ceea ce am gasit pe internet se refera la anul 2007 si anume:

- până la 1.600 cmc: 8 RON/200 cmc;
- între 1.601 şi 2.000 cmc: 15 RON/ 200 cmc
- între 2.001 şi 2.600 cmc: 30 RON/ 200 cmc
- între 2.601 şi 3.000 cmc: 60 RON/200cmc
- peste 3.001 cmc: 120 RON/ 200 cmc
- autobuze, autocare, microbuze: 24 RON/ 200 cmc - masa totală autorizată de până la 12 t: 25 RON/ 200 cmc
- tractoare înmatriculate: 16 RON/ 200 cmc;

Ceea ce am scris mai sus e valabil si pe anul 2009? sau acum se gaseste alta metoda, alte sume?
nu cred ca s-a modificat
Tot in legatura cu impozitul pe auto as dori daca se poate o lamurire. In cazul in care nu sunt trecuta coproprietar in actele masinii cei de la taxe si impozite pot imparti impozitul in mod egal intre mine si sotul meu.?Mi s-a spus ca daca masina provine din timpul casatoriei nu conteaza daca sunt sau nu trecuta in acte coproprietar.(dir. taxe si impozite sect 2)
liala,ati mai postat acest mesaj .
In conditiile in care bunul mobil sau imobil este inregistrat in evidenta fiscala aferent unuia dintre soti,acesta detine obligatia legala sa achite obligatiile fiscale aferente.
Nu exista prevedere legala la indemana celor de la taxe si impozite care sa injumatateasca obligatiile fiscale,in conditiile in care bunul este detinut de catre 1 singur proprietar =unul dintre soti,care il detine inregistrat pe rolul sau fiscal.