Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... depasire termen dezbatere succesiune ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

depasire termen dezbatere succesiune ...

buna ziua..

as avea urmatoarele doua cazurri de lamurit cat de cat :

1. )
eu sunt Florea S. , casatorit din februarie 1991 cu Florea Doina (acelasi domiciliu)...decedata in 2 dec. 2009 la intr-un spital din Cluj Napoca (nascuta in Dej jud Cluj)..
Bunurile in comun sunt casa in care locuiam amandoi si in care locuiesc numai eu acum si ...o firma ( S,N,C,) proprietara a unui imobil P+I...unde s-au desfasurat mai multe activitati comerciale.de-a lungul timpului...
In interiorul celor 6 luni de la decesul sotiei,...nici eu si nici fata sotiei (singurul ei copil din prima casatorie, impreuna nu am avut copii) , nu s-a cerut dezbaterea succesiunii de pe urma sotiei defuncte , nici de catre mine si nici de fata caesteia,...singurii mostenitori ai ei.
Si totusi in interiorul celor 6 luni legale de la deces,..eu am dat o declaratie notariala prin care imi intaresc inttentia de a nu renunta la nimic din bunurile ce-mi revin de pe urma defunctei sotii , si ca folosesc in continuare casa si societatea (succesiune tacita).
Fata sotiei...nu intreprins nimic din cate stiu eu...nici macar o declaratie notariala cred ca nu a dat...desi absolut nimic nu a impiedicat-o sa o faca,..era santoasa si in deplinatatea fortelor...
Aceste fiind zise , va intreb daca acum , dupa atatia ani , fata sotiei mai poate legal , sa revendice ceva din masa succesorala lasata de mama ei (sotia defuncta) ??
Dar eu,...ce sanse am sa raman in posesia a ceea ce mi s-a cuvenit din masa succesorala mai sus amintita ??

2)
ambii parinti ai defunctei sotii au decedat intre timp , tatal in 1997 iar mama ei cu cateva luni in urma.
acestia au avut doua fete , una a fost Florea Doina ( sotia mea decedata) , care a avut o fata din prima ei casnicie Dana iar celalata fata , dcedata in urma cu 8 ani Vasiliu Susana , a avut un baiat Vasiliu Razvan .Si Dana si Razvan sunt in viata.
De curand , Razvan a angajat avocat pentru demararea dezbaterii succesiunilor de pe urma bunicilor lor decedati,
Intrebarea mea ,.este, daca eu am vreun drept succesoral ce deriva din calitatea mea de sot supravietuitor in urma decesului sotiei Florea Doina,
Atasat aveti documentul pe care ma indeamna sa-l semnez Vasiliu RAzvan.
Ce consecinte ar avea semnatura mea pe acest act ?

cu multa stima,
Sandu Florea

DECLARAŢIE DE NEACCEPTARE A SUCCESIUNII
( DE AUTOR )

-------Subsemnatul FLOREA SANDU, născut în …… , Romania, domiciliat în Romania, Fetești, Jud. Ialomița, Str. Oltului nr. 13A, posesor al C.I. seria …. Nr. …. , CNP , emis la data de 31.dec.2014, valabil până la data de 31 dec. 2019, emis de Oficialităţile, romane, SPCLEP ……, în calitate de soţ supravieţuitor al defunctei FLOREA DOINA, născută MUNTEAN în Gherla, Romania, decedata la data de 02.12.2009, fosta cu ultimul domiciliu în Romania, Fetești, Jud. Ialomița, Str. Oltului nr. 13A, conform certificatului de deces emis sub numărul 3753/03 decembrie 2009, de Primăria mun. Cluj- Napoca, unde a avut loc decesul acesteia, fara succesiune dezbătută în Roimania şi nici în străinătate, declar următoarele:------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------Soţia mea FLOREA DOINA, născută MUNTEAN , nu a făcut nici un act de acceptare expresă, tacită sau forţată a succesiunii după defunctul său tată MUNTEAN AUGUSTIN, avand CNP- 1221006123134, decedat la data de 20.01.1997, fost cu ultimul domiciliu în Dej, P-ta Bobâlna, ,nr.4, Jud Cluj, în calitate de fiică a acestuia si solicit decăderea din termen a acesteia.--.----------------------------------------------------------------------------- --Dau prezenta declaraţie, întrucât, soţia mea FLOREA DOINA născută MUNTEAN nu şi-a precizat poziţia în privinţa succesiunii lui MUNTEAN AUGUSTIN, în perioada scursă între decesul lui MUNTEAN AUGUSTIN, (anul 1997 ) şi propriul său deces (anul 2009).---------------------------------------------------------------Prezenta declaraţie va servi la dezbaterea succesiunii defunctului MUNTEAN AUGUSTIN..------------------------- - Declar că soţia mea a renunţat la dreptul de a exercita acţiunea în petiţia de ereditate. ---------
-----De asemenea am cunoştintă de faptul că în temeiul Regulamentului dat în aplicarea Legii 36/1995 cu modificările şi completările ulterioare, această declaraţie, nefiind de renunţare ci de neacceptare ( dupa expirarea termenului legal de 6 luni de la deces) in temeiul art .700 Cod civil, nu se va inregistra la Registrul National Notarial de Evidentă a Optiunilor Succesorale( RNNEOS) conform art. 1109 NCC.-------------------------

Data :___________________

DECLARANT

FLOREA S

Atasez şi copia dupa C.I.-ul meu.

Dupa parintii sotiei au drept de mostenire sotia si sora sa. Ambele fiind decedate intra la mostenire copii acestora. Dupa parerea mea dvs. nu intrati la mostenire dupa socrii dvs. Un notar v-ar putea spune mai exact. Acum, dupa sotia dvs. e normal dvs. si fiica acesteia intrati in concurs pe 1/2 parte din masa succesorala. Mai exact dvs. aveti 3/4 din masa succesorala intrucat 1/2 va revine de drept, fiind bunuri dobandite in timpul casatoriei.. In privinta declaratiei, citez,, Declar că soţia mea a renunţat la dreptul de a exercita acţiunea în petiţia de ereditate. ---------
-----De asemenea am cunoştintă de faptul că în temeiul Regulamentului dat în aplicarea Legii 36/1995 cu modificările şi completările ulterioare, această declaraţie, nefiind de renunţare ci de neacceptare ( dupa expirarea termenului legal de 6 luni de la deces),,
am senzatia ca se bat cap in cap, in principiu declarati ca sotia dvs. a renuntat pentru ca ulterior sa declarati ca nu a acceptat mostenirea. Sunt de parere sa nu dati nicio declaratie, iar fiica acesteia sa trimita o declaratie de acceptare a succesiunii dupa bunici ca urmare a decesului mamei. Eventual ati putea deschide si dvs. succesiunea dupa sotie imediat ce s-a dezbatut cea dupa socrii, ca sa bagati si dvs.masa succesorala a sotiei provenita dupa parinti in masa succesorala pe care o veti mostenii dvs. si fiica acesteia. De ce sa renuntati pur si simplu la ceva ce va revine. Puneti-va de comun acord cu fiica si impartiti cat se poate de egal ce avea sotia dvs. Vorbim doar de cei 1/2 in comun cu dvs. si de ce-i revenea sotiei dupa parintii sai. Restul de 1/2 va revine de drept dvs. Desigur daca dvs. renuntati la masa succesorala dupa socrii aceasta ii va revenii nepotului Razvan, iar Dana nu va primii nimic. Pai nu mai bine dati la pace cu Dana si o sfatuiti sa accepte ea mostenirea de la bunicii ei...
Justitiarul711, utilizator