Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functionar public-contract in privat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functionar public-contract in privat

Un functionar public poate avea un contract cu timp partial la o firma privata?
Potrivit Legii nr.161/2003, art. 96 :
(1) Functionarii publici, functionarii publici parlamentari si functionarii publici cu statut special pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice. Functionarii publici, functionarii publici parlamentari si functionarii publici cu statut special pot exercita functii in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public, functionar public parlamentar sau functionar public cu statut special, potrivit fisei postului."

Asadar, daca postul ocupat in sectorul privat nu are vreo legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public, potrivit fisei postului, atunci poate cumula calitatea de functionar public cu cea de salariat in sectorul privat.