avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Vreau sa ma retrag dintr-o societate cu raspundere ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Vreau sa ma retrag dintr-o societate cu raspundere limitata

Buna ziua, detin 50% dintr-o societate cu raspundere limitata. Aceasta societate este alcatuita din doi asociati si amandoi avem drept de semnatura atat in banca cat si in acte( cu alte cuvinte in A. costitutiv suntem Administratori cu drepturi egale) Retragerea mea se datoreaza faptului ca asociatul meu s-a mutat din orasul unde avem punctul de lucru iar eu m am hotarat sa nu mai fac munca pentru doi.
Care sunt pasii sa-i cedez actiunile mele asociatului mei fara nicio obligatie. Vreau sa-mi infiintez propria firma.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 20:47, 28 Iulie 2016
Buna ziua,
Daca doriti sa-i cedati actiunile (partile sociale) va trebui sa intocmiti o Hotarare AGA cu acest inteles, sa incheiati un contract de cesiune parti sociale si cu actele respective + actul constitutiv refacut sa mergeti la registrul comertului.
daca partenerul ramane asociat unic va trebui si deca;aratioe de asociat unic.
Va puteti adresa si unui avocat care va scuteste de batai de cap dar care va solicita, pe langa taxele catre registru, si unonorariu.
cat costa taxele de retragere dintr-o societate?
si cat dureaza dupa depunerea actelor la ONRC?
Buna ziua,
Taxele sunt in functie de numarul de caractere din hotararea AGA si o taxa fixa. Va puteti uita pe pagina ONRC.
Daca toate actele sunt in regula durat e de circa o saptamana.
Atentie, contractul de cesiune trebuie sa fie incheiat in fata unui notar sau avocat pentru data certa.
Ultima modificare: Joi, 28 Iulie 2016
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragere si adaugare asociati in srl vebso2005 vebso2005 1) cum se poate retrage un asociat din srl ? - acte necesare 2) cat dureaza ? 3) se poate face cu inlocuirea lui cu un alt asociat , concomitent ? 4) care ... (vezi toată discuția)
Cesiune (cedare parti) ori revocare din functia de administrator ? NCDumitru NCDumitru Buna ziua ! In Firma ... SRL suntem 2 persoane fizice in functia de administratori si asociati cu drepturi egale (50 - 50%) Vreau sa ma retrag din acte ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale srl Costy S Costy S Buna seara, Intr-o societate cu raspundere limitata cu 2 asociati, unul dintre ei doreste sa se retraga din societate si sa cedeze partile sociale celuilalt ... (vezi toată discuția)