Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit minim in cazul firmelor inactivi
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit minim in cazul firmelor inactivi

Buna ziua! Au trecut cativa luni si inca nu m-am putut lamuri, daca firmele inactivi trebuie sa plateasca impozit minim sau nu? Firma despre care este vorba nu a avut activitate deloc!
Multumesc!
Daca o firma este inactiva, nu trebuie sa plateasca impozitul minim (si nici un alt impozit sau nici o alta taxa), insa faptul ca firma respectiva este una inactiva trebuie declarat la ORC (cel putin).
prin normele de aplicare ale codului fiscal exista o prevedere care spune ca societatile aflate in inactivitate temporara la 1 mai nu se supun prevederilor in legatura cu impozitul minim....acea prevedere nu spune de ORC nimic
Are activitatea suspendata la ORC sau doar nu a avut activitate?
Daca nu a fost suspendata activitatea la ORC si apoi facute demersurile necesare la Administratia Financiara, plateste impozit forfetar, pana la suspendare sau dizolvare.
Nu a avut deloc activitate si a fost declarat si la ORC
Daca ati facut suspendarea la ORC si ati definitivat si la Administratia Financira, adica ati depus actele de la registru si ati cerut suspendarea, obtinand si raspuns pozitiv, atunci nu platiti impozit forfetar.
Nu confundati inactivitatea, depunerea acelei declaratii pentru firmele fara activitate, cu suspendarea pe o perioada de pana la 3 ani.