avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA Cum facturez catre un client din EU daca el nu e ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA Cum facturez catre un client din EU daca el nu e inscris in ROI/VIES?

Buna ziua,

Prestez servicii IT si am un client din EU care nu e platitor de TVA si mi-a spus ca el nu are cum sa se inscrie in VIES pentru ca nu e platitor de TVA.

Cum as putea sa ii facturez acestui client? (Eu sunt neplatitor de TVA dar m-am inscris in ROI)

Clientul mi-a spus ca mai lucreaza cu romani iar ceilalti ii factureaza si nu e nicio problema.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 19:11, 31 Iulie 2016
Facturati normal ca si cum ar fi un client din RO.
Fiind inscris in ROI si partenerul fiind neplatitor de TVA, trebuie sa facturati cu TVA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prestari servicii intracomunitare ioanatodi ioanatodi Firma din Romania neplatitoare de tva se inregistreaza in Registrul Intracomunitar datorita faptul ca presteaza servicii in spatiul UE si se confrunta cu o ... (vezi toată discuția)
Firma impozit pe venit inscrisa in roi Tomas_C Tomas_C Buna ziua, am o firma de web design neplatitoare de TVA in Romania si cu data de 1 octombrie m-am inscris in ROI si am primit CIF valabil pt VIES. ... (vezi toată discuția)
Tva prestari servicii intracomunitare razvandmn razvandmn Buna ziua, Societatea romaneasca A presteaza servicii( in Olanda) in agricultura (culege rosii) pentru societatea B olandeza.Cum se factureaza acest ... (vezi toată discuția)