Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA Cum facturez catre un client din EU daca el nu e ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA Cum facturez catre un client din EU daca el nu e inscris in ROI/VIES?

Buna ziua,

Prestez servicii IT si am un client din EU care nu e platitor de TVA si mi-a spus ca el nu are cum sa se inscrie in VIES pentru ca nu e platitor de TVA.

Cum as putea sa ii facturez acestui client? (Eu sunt neplatitor de TVA dar m-am inscris in ROI)

Clientul mi-a spus ca mai lucreaza cu romani iar ceilalti ii factureaza si nu e nicio problema.

Multumesc!
Facturati normal ca si cum ar fi un client din RO.
Fiind inscris in ROI si partenerul fiind neplatitor de TVA, trebuie sa facturati cu TVA.