Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj divort

Buna ziua. Sunt casatorita de 20 de ani si am locuit impreuna cu sotul meu pana de curand in casa parintilor lui.Parinti lui sunt decedati de peste 20 ani.impreuna am renovat casa si am mai construit inca 2 camere.in tot acest timp am lucrat amandoi cu contract de munca cu intrerupere de cativa ani.De curand ne-am despartit si sotul vrea sa divortam.Succesiunea de mostenire a casei sa facut acum un an prin avocat.Dupa care sotul a devenit proprietar.La divort am dreptu sa cer partaj?sau ce pot sa fac?
Puteti solicita partaj doar pentru renovari si ce ati construit impreuna in timpul casatoriei.
Buna ziua,
1. Nu inteleg cum s-a dezbatut succesiunea prin avocat.
Poate prin notar.
2. Puteti solicita partajul TITUROR BUNURILOR REALIZATE IN COMUN IN PERIOADA CASATORIEI (constructii, renovari, etc).
Puteti sa solicitati doar contravaloarea lor astfel incat sa plecati mai departe cu ceva.