Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Trecerea unui teren din agricol în intravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Trecerea unui teren din agricol în intravilan

Terenul nostru are 20 ha si se gaseste în Ilfov. Pe titlul de proprietate, este scis ca are folosinta agricola. Nu avem nici un proiect, dar dorim sa obtinem avizele cu speranta ca îl putem vinde mai repede si cu un pret mai avantajos. Primaria comunei ne cere sa prezentam un proiect si documentatia respectiva.

E posibil sa facem PUZ-ul fara sa avem un proiect autentic ?
E posibil sa obtinem scoaterea cin circuitul agricol fara sa prezentam planuri si caiet de sarcini ?

Multumesc anticipat.

Precizez ca în 2009 am obtinut avizul favorabil si din partea Primariei si de la CJ-Ilfov , Certificat de Urbanism. Din pacate n-am mers la ANIF si valabilitatea aprobarilor a expirat.
Pentru inceput trebuie sa stim ca terenurile agricole sunt terenurile agricole productive - arabile, viile, livezile, pepinierele viticole, pomicole, plantatiile de hamei si duzi, pasunile, fanetele, serele, solariile, rasadnitele si altele asemenea -, cele cu vegetatie forestiera, daca nu fac parte din amenajamentele silvice, pasunile impadurite, cele ocupate cu constructii si instalatii agrozootehnice, amenajarile piscicole si de imbunatatiri funciare, drumurile tehnologice si de exploatare agricola, platformele si spatiile de depozitare care servesc nevoilor productiei agricole si terenurile neproductive care pot fi amenajate si folosite pentru productia agricola, iar terenurile din intravilan, sunt cele aferente localitatilor urbane si rurale, pe care sunt amplasate constructiile, alte amenajari ale localitatilor, inclusiv terenurile agricole si forestiere.
In jurul terenului nostru si alti proprietari au obtinut trecerea în intravilan, caci în perspectivele de urbanizare a judetului Ilfov, aceasta zona care e stabatuta de un inportant drum national, va fi afectat altor destinatii decît agricultura.

Va multumim ca ati gasit timpul sa ne raspundeti, dar am fi dorit sa avem un sfat concrect.

Daca ne puteti da lamuriri în acest sens, va multumim anticipat si va dorim mult bine si sanatate.