avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenirea unei locuinte cand ai datorii la banci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenirea unei locuinte cand ai datorii la banci

Buna ziua ! As avea si eu o intrebare.....daca sunt dator la 2 banci si am credite restante( fiind bagat in baza de date ca si rau platnic) , daca la decesul parintilor locuinta lor ce urmeaza sa imi revina o v-a lua banca.
Cel mai recent răspuns: vyctoras , utilizator 08:44, 2 August 2016
Daca acceptati mostenirea si inca veti fi dator la banci acestea va pot executa apartamentul.
La data acceptarii succesiunii, exista riscul executarii silite a apartamentului dar, doar daca valoarea de plata depaseste 10.000 ron, sau daca suma de plata este sub aceasta valoare nu aveti venituri/bunuri mobile de executat.
ok, am inteles dar daca renunt la mostenire in favoarea fratelui? Banca ma mai poate executa ?
creditorul, poate ataca actul dvs de renuntare. E adevarat ca trebuie sa afle si sa atace in timp util.
Inca nu ati ajuns la executare silita inteleg, dezbateti succesiunea si faceti partaj cu fratele.
Chiar, parintii dvs au decedat ?
Nu, nu au decedat parintii, intreb ce e de facut...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma de recuperare-poate da in judecata persoana rau platnica pe mostenire fara masa succesorala? andwu andwu Buna ziua si multumesc anticipa ptr raspunsuri. In cazul urmator ,respectiv, o familie: sotul,sotia si 3 fii;,unul dintre fii devine rau platnic si intra pe ... (vezi toată discuția)
Succesiune nedezbătută, un moștenitor decedat dator la bancă: ce riscă ceilalți moștenitori? elenadragoi2008 elenadragoi2008 Buna ziua tuturor Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la următoarea speță : Sunt 3 frati care au casa părintească dar fără succesiune făcută. ... (vezi toată discuția)
Renuntare la mostenire dupa dezbaterea succesiunii cristibelciu cristibelciu Hristos a inviat ! Avem urmatoarea speta: tatal decedat in 2005,ramas un apartament, mama si 2 copii. Se dezbate mostenirea pentru toti 3 imediat dupa deces. ... (vezi toată discuția)