Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenirea unei locuinte cand ai datorii la banci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenirea unei locuinte cand ai datorii la banci

Buna ziua ! As avea si eu o intrebare.....daca sunt dator la 2 banci si am credite restante( fiind bagat in baza de date ca si rau platnic) , daca la decesul parintilor locuinta lor ce urmeaza sa imi revina o v-a lua banca.
Daca acceptati mostenirea si inca veti fi dator la banci acestea va pot executa apartamentul.
La data acceptarii succesiunii, exista riscul executarii silite a apartamentului dar, doar daca valoarea de plata depaseste 10.000 ron, sau daca suma de plata este sub aceasta valoare nu aveti venituri/bunuri mobile de executat.
ok, am inteles dar daca renunt la mostenire in favoarea fratelui? Banca ma mai poate executa ?
creditorul, poate ataca actul dvs de renuntare. E adevarat ca trebuie sa afle si sa atace in timp util.
Inca nu ati ajuns la executare silita inteleg, dezbateti succesiunea si faceti partaj cu fratele.
Chiar, parintii dvs au decedat ?
Nu, nu au decedat parintii, intreb ce e de facut...