Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dare de mita si abuz in serviciu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dare de mita si abuz in serviciu

Daca cineva e acuzat de dare mita unei persoane si persoana respectiva de abuz in serviciu,daca instanta constata ca nu a fost abuz in serviciu, dare de mita mai este?
Poate fi dare de mita fara abuz in serviciu?

Editat de moderator simonette12-motiv pct.1.2 din Regulament ( nu este necesar sa editati mesajele cu majuscule)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
da.
art. 290 din Cod penal - Darea de mită
(1) Promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase, în condiţiile arătate în art. 289, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
art. 297 din Cod penal - Abuzul în serviciu
(1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.
Buna ziua,
Da, cele doua fapte penale nu sunt legate intre ele, nu sunt in interdependenta.