avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi

Creștem împreună! Datorită vouă, comunitatea avocatnet.ro a înregistrat 12,8 milioane de vizite în primele 7 luni din 2025.

Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tranzactie legala ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tranzactie legala ?


Va supun atentiei urmatoarea conventie.

Apreciati ca este valabila?

Esential este protejarea intereselor Partii 2, adica sa ne asiguram ca aceasta isi va primi banii; daca nu-i primeste prin buna intelegere apreciati ca aceasta conventie produce efecte in instanta, intr-o actiune in pretentii ?

Multumesc


CONVENTIE



Subsemnatii:
1. …………………………………………………., cetatean ................................., nascut la data de ............................., in localitatea ............................................, domiciliat in …......................., str. ......................................................... nr. ……......., bloc ........, scara ........, etaj ......, apart. ......., judet ......................, posesor al .................., seria ............ nr. .................... eliberat de .............................la data de .........................., cod numeric personal ……………………………, (denumit in continuare si “Partea nr. 1”) -si-
2. …………………………………………………., cetatean ................................., nascut la data de ............................., in localitatea ............................................, domiciliat in …......................., str. ......................................................... nr. ……......., bloc ........, scara ........, etaj ......, apart. ......., judet ......................, posesor al .................., seria ............ nr. .................... eliberat de .............................la data de .........................., cod numeric personal ............................................., (denumita in continuare si “Partea nr. 2”)
In scopul evitarii/preintampinarii oricaror potentiale neintelegeri si/sau situatii litigioase, intelegem sa incheiem prezenta conventie potrivit urmatoarelor clauze care exprima vointa noastra:
art. 1 Subsemnatul ………………..………………………… mentionez ca pana la data de ……………………….…ma oblig sa achit catre Partea nr. 2, adica catre d-na………………………………………… avand CNP ……………………………………………….., urmatoarea suma de bani: 10.000 EURO (in litere: zecemiieuro) - in cifre…..…………………(in litere………………………………………………………………..……………….). La cererea d-nei ……………………………….….sunt de acord sa achit acesteia in tot/parte suma de 10.000 EURO (in litere: zecemiieuro) si in lei - RON la cursul de schimb leu/euro al BNR din ziua platii.
Art. 2 Subsemnata ……………………………….…………….. mentionez ca dupa ce voi primi efectiv si integral si conform celor stabilite la art. 1 de mai sus suma de 10.000 EURO (in litere: zecemiieuro) de la Partea nr. 1, adica de la dl. ………………………………..…………………………..., sa nu ridic nici o pretentie de nici o natura in legatura/cu privire la imobilul situat in ………………………………………………………………………………………………………………(identificarea imobilului) sau, dupa caz sa renunt la orice pretentie in legatura/cu privire la acest imobil descris mai sus. Deasemenea, pana la data de …………………, ma oblig sa nu intreprind vreun demers la executorul judecatoresc cu privire la imobilul descris mai sus.
Incheiata in municipiul Oltenita, judet Calarasi, in 2(doua) exemplare originale.
Subsemnatul______________________ astazi,(data)_____________
Subsemnata_______________________astazi,(data)_____________

Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 09:27, 21 August 2009
Va trebui incheiata in dubklu exemplar si ar fi bine sa fie semnatra de unul sau doi martori care sa nu fie ruda cu nici una dintre parti, caci ar avea mai multa eficcienta in cazul unui litigiu. De asemenea ati mai putea sa faceti si un contract de impruumuy autentic care sa sonstituie si titlu executoriu la scadenta ceea ce v-ar scuti de o eventuala actiune in pretentii

Conventia de mai sus face exact cat este ea. Nici mai mult, nici mai putin. Adica, nu prea are valoare.

Mergeti la un aocat, notar, jurist sa fie, explicati-i pe indelete ce vreti, care este cauza obligatiei etc etc apoi incheiati actul asa cum trebuie el incheiat pentru a prodece efecte juridice.
Ultima modificare: Vineri, 21 August 2009
themis, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oferta partaj voluntar - declaratie dumitru2000 dumitru2000 Avem urmatoarea speta: - X si Y divorteaza. X sot - e o persoana foarte schimbatoare. Y sotie a fost alungata din casa. Y vrea sa-l determine pe X ... (vezi toată discuția)
Procura vinzare adigrig adigrig Eu si sotia suntem proprietarii unui apartament in Romania. Acum domiciliem in strainatate si vrem sa vindem apartamentul. Ce fel de procura trebuie facuta de ... (vezi toată discuția)
Salariu compensatoriu sunshin3_ana_mary sunshin3_ana_mary m-am hotarat sa deschid o actiune in instanta impotriva angajatorului pentru a fi obligat la plata salariului compensatoriu care mi-l datoreaza. exista ... (vezi toată discuția)