Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Rectificare D390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Rectificare D390

Buna ziua,
Vin cu intrebarea cum se procedeaza la o rectificare pentru declarare eronata in D390 si anume,
1. In luna iunie am o factura de achizie intracomunitara de la furnizor "X" cu MINUS(stornare valoare -8000 lei ) pe care din eroare am trecut-o cu PLUS, (valoare 8000 lei);
2. Dupa depunerea si asa eronata a operatiunii de mai sus imi mai aduce o factura, de la alt furnizor "Y", tot pe luna iunie ,pe care nu am prins-o in D390 valoare 35000 lei.
Cum procedez la depunerea declaratiei rectificative? Ce sume voi cuprinde in D390 rectificativ?
Va multumesc.
Simplu. In declaratia "390" rectificativa veti completa corect, furnizorul "x" ( cu minus ) si furnizorul y.
Mare atentie insa: tot ce declarati in "390" trebuie sa se regaseasca si in declaratia 300.
Da... stiu, trebuie sa ma duc la fisc sa ma milogesc sa-mi faca o corectie materiala la D300.#-o
Va multumesc pentru raspuns.