avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Rectificare D390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Rectificare D390

Buna ziua,
Vin cu intrebarea cum se procedeaza la o rectificare pentru declarare eronata in D390 si anume,
1. In luna iunie am o factura de achizie intracomunitara de la furnizor "X" cu MINUS(stornare valoare -8000 lei ) pe care din eroare am trecut-o cu PLUS, (valoare 8000 lei);
2. Dupa depunerea si asa eronata a operatiunii de mai sus imi mai aduce o factura, de la alt furnizor "Y", tot pe luna iunie ,pe care nu am prins-o in D390 valoare 35000 lei.
Cum procedez la depunerea declaratiei rectificative? Ce sume voi cuprinde in D390 rectificativ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: antonia_m09 , utilizator 16:36, 6 August 2016
Simplu. In declaratia "390" rectificativa veti completa corect, furnizorul "x" ( cu minus ) si furnizorul y.
Mare atentie insa: tot ce declarati in "390" trebuie sa se regaseasca si in declaratia 300.
Da... stiu, trebuie sa ma duc la fisc sa ma milogesc sa-mi faca o corectie materiala la D300.#-o
Va multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii 390, 300 gabon gabon Buna ziua, Am o mare rugaminte sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea situatie. In 18.12.2009 am platit avans pentru o achizitie de bunuri intracomunitare, in ... (vezi toată discuția)
D390 rectificativa alina240 alina240 Daca in D390 s-au declarat achizitiile facute intr-o tara UE gen (combustibili, consumabile, unele materiale), deci achizitii consumate acolo,facturate cu tva ... (vezi toată discuția)
Factura fara tva ue dragalina2006 dragalina2006 buna ziua am o firma care efectueaza transport intracomunitar. soferul a cumparat in luna septembrie piese de schimb din Germania. factura a fost fara tva. ... (vezi toată discuția)