Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de vanzare -cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de vanzare -cumparare

Buna ziua!
Parintii mei au dorit sa-mi faca acte pe casa si terenul pe care il detin,dar soarta a decis ca mama sa paraseasca aceasta lume inainte de a se face actele.Tatal meu doreste in continuare sa-mi faca acte pe aceste proprietati.Mentionez ca mai am doi frati,unul drept,iar altul este numai de pe mama(cand sa casatorit cu tata,mama avea un copil),acesta din urma este decedat si are o fetita.
In ce conditii se poate incheia un contract de vanzare -cumparare,sau ce alta forma de act(donatie,testament,etc.) pentru ca tatal meu sa-si treaca proprietatile pe numele meu,conform vointei acestuia.
Va multumesc!
Înțeleg ca bunurile au fost comune, asa ca nu e vb doar de proprietatea tatălui.
Întâi trebuie sa dezbateți succesiunea dupa mama dvs, fratele bun poate renunța, însă trebuie să o chemați și pe nepoata dvs sa culeagă ce i se cuvine după bunica sa ( ii puteți plati sulta pt cota sa)
Apoi cu tatal puteți face un partaj.
gi-jane2, moderator