avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte originale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte originale

buna seara.
va rog sa ma lamuriti intr-o problema.
sunt mama unui baietel de 9 ani , al carui tata a decedat in noiembrie 2015.
bunica traieste.
refuza sa treaca mostenirea pe numele unicului ei nepot de copil.
nepoata bunicii dupa o sora , tine sa o ingrijeasca ea.
si probabil sa intre in posesia averii.
in ce masura o poate obliga
pe bunica sa ii faca donatie daca nu are nici un act ala casei? multumesc
Cel mai recent răspuns: geanus , utilizator 23:26, 15 Septembrie 2016
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
bunica nu a murit! cand o sa moara bunica atunci vorbiti de mostenirea bunicii! Acum puteti dezbate mostenirea dupa sotul dvs, chiar daca nu are niciun bun, solicitati notarului un certificat de calitate de mostenitor, poate va va folosi mai tarziu.....daca veti fi in litigiu cu alte rude ale sotului....
fiul dvs este mostenitor rezervatar al bunicii,la decesul ei, daca aceasta va dona bunurile sale altcuiva, va putea cere reductiunea acestora si sa culeaga cota de 1/2 din aceste bunuri.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Va sfatuiesc sa dezbateti succesiunea de pe sot.
Dupa decesul soacrei se va pune problema sa o mostenesca fiul dumneavoastra.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Succesiunea se deschide prin moarte (la moartea bunicii vă veți putea gândi la moștenire).
Nimeni nu este obligat să lase moștenire.
Sunt două principii care vă ajută să înțelegeți situația.
Ultima modificare: Joi, 15 Septembrie 2016
Adrian ALBU, Avocat
va rog , spuneti-mi daca nepoata o poate convinge pe soacra mea sa-i doneze casa daca nu are actele originale? multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Moștenire, succesiuni succesive. ce șanse are fiul meu (nepotul) să moștenească imobilul? geanus geanus Buna ziua.Va rog sa ma lămuriți in urmatoarea situatie: soacra mea a cumparat in urma cu 12 ani o casa .Era căsătorită cu socrul meu. Între timp au ... (vezi toată discuția)
Drepturile sotiei cand sotul defunct este singur la parinti dar mama plui este propritara casei ContSters112476 ContSters112476 As dori sa stiu care sunt drepturile mele si ale copilului nostru in cazul in care sotul decedeaza. Motivele sunt urmatoarele: el este unicul fiu ,tatal lui a ... (vezi toată discuția)
Buna seara, am o nelamurire in ceea ce priveste un testament ... andre18 andre18 Am o nelamurire in legatura cu un testament creat de bunicul meu pentru mine si sora mea. Declar ca dansul a avut 2 copii, pe mama care a decedat si un fiu ... (vezi toată discuția)