Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte originale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte originale

buna seara.
va rog sa ma lamuriti intr-o problema.
sunt mama unui baietel de 9 ani , al carui tata a decedat in noiembrie 2015.
bunica traieste.
refuza sa treaca mostenirea pe numele unicului ei nepot de copil.
nepoata bunicii dupa o sora , tine sa o ingrijeasca ea.
si probabil sa intre in posesia averii.
in ce masura o poate obliga
pe bunica sa ii faca donatie daca nu are nici un act ala casei? multumesc
bunica nu a murit! cand o sa moara bunica atunci vorbiti de mostenirea bunicii! Acum puteti dezbate mostenirea dupa sotul dvs, chiar daca nu are niciun bun, solicitati notarului un certificat de calitate de mostenitor, poate va va folosi mai tarziu.....daca veti fi in litigiu cu alte rude ale sotului....
fiul dvs este mostenitor rezervatar al bunicii,la decesul ei, daca aceasta va dona bunurile sale altcuiva, va putea cere reductiunea acestora si sa culeaga cota de 1/2 din aceste bunuri.
Buna seara,
Va sfatuiesc sa dezbateti succesiunea de pe sot.
Dupa decesul soacrei se va pune problema sa o mostenesca fiul dumneavoastra.
Succesiunea se deschide prin moarte (la moartea bunicii vă veți putea gândi la moștenire).
Nimeni nu este obligat să lase moștenire.
Sunt două principii care vă ajută să înțelegeți situația.
Adrian ALBU, Avocat
va rog , spuneti-mi daca nepoata o poate convinge pe soacra mea sa-i doneze casa daca nu are actele originale? multumesc