Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Achizitionare tigari netimbrate
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Achizitionare tigari netimbrate

Buna seara

Am cumparat 8 cartoane de tigari netimbrate de la o persoana care vindea legume-fructe intr-o taraba din piata, pentru consumul propriu, eu fumand aproape doua pachete de tigari pe zi. Apoi, a venit politia acasa la mine si mi-a confiscat tigarile, completand un proces verbal in care declarasem ca le cumparasem pentru consumul propriu, nu pentru a fi revandute. Acum am primit o adresa de la ANAF, prin care sunt somat sa platesc 800 ron, reprezentand taxe vamale si accize pentru tigarile confiscate. Avand in vedere ca nu eu am introdus tigarile in tara, nici nu vandut altora, ma gandesc ca sunt indreptatit sa contest aceasta somatie. Va rog sa-mi acordati asistenta. Va multumesc

Articolul 270 din Legea Nr.86 din 10.04.2006 - Codul vamal al Romaniei
Infracţiuni
(1) Introducerea în sau scoaterea din ţară, prin orice mijloace, a bunurilor sau mărfurilor, prin alte locuri decât cele stabilite pentru control vamal, constituie infracţiunea de contrabandă şi se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Constituie, de asemenea, infracţiune de contrabandă şi se pedepseşte potrivit alin. (1):a)introducerea în sau scoaterea din ţară prin locurile stabilite pentru controlul vamal, prin sustragere de la controlul vamal, a bunurilor sau a mărfurilor care trebuie plasate sub un regim vamal, dacă valoarea în vamă a bunurilor sau a mărfurilor sustrase este mai mare de 20.000 lei în cazul produselor supuse accizelor şi mai mare de 40.000 lei în cazul celorlalte bunuri sau mărfuri; b)introducerea în sau scoaterea din ţară, de două ori în decursul unui an, prin locurile stabilite pentru controlul vamal, prin sustragere de la controlul vamal, a bunurilor sau a mărfurilor care trebuie plasate sub un regim vamal, dacă valoarea în vamă a bunurilor sau a mărfurilor sustrase este mai mică de 20.000 lei în cazul produselor supuse accizelor şi mai mică de 40.000 lei în cazul celorlalte bunuri sau mărfuri; c)înstrăinarea sub orice formă a mărfurilor aflate în tranzit vamal. modificat prin ART IX Ordonanţă de urgenţă 54 din 2010-06-23 emis de Guvernul României modificat prin ART UNIC Lege 291 din 2009-09-28 emis de Parlamentul României introdus prin ART UNIC Ordonanţa de urgenţă 33 din 2009-04-01 emis de Guvernul României
(3) Sunt asimilate infracţiunii de contrabandă şi se pedepsesc potrivit alin. (1) colectarea, deţinerea, producerea, transportul, preluarea, depozitarea, predarea, desfacerea şi vânzarea bunurilor sau a mărfurilor care trebuie plasate sub un regim vamal cunoscând că acestea provin din contrabandă sau sunt destinate săvârşirii acesteia.introdus prin ART IX Ordonanţă de urgenţă 54 din 2010-06-23 emis de Guvernul României

Decizia Î.C.C.J. nr. 32/2015. Interpretarea art. 270 alin. (3) din Legea nr. 86/2006 privind Codul vamal al Românie
i
,,Stabilește că noțiunea de „contrabandă” utilizată de legiuitor în dispozițiile art. 270 alin. (3) din Legea nr. 86/2006 privind Codul vamal al României, în sintagma „cunoscând că acestea provin din contrabandă”, privește contrabanda constând în introducerea în țară a bunurilor sau a mărfurilor care trebuie plasate sub un regim vamal prin alte locuri decât cele stabilite pentru controlul vamal ori introducerea în țară a acestor bunuri sau mărfuri prin locurile stabilite pentru controlul vamal, prin sustragerea de la controlul vamal.''

Pentru lămurirea în fața organelor a sintagme,, cunoscând că acestea provin din contrabandă”, aveți nevoie de un avocat.
cu respect, vă doresc succes.
Daniela Gratiela, Alte profesii