Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Darea in plata pentru cei executati deja
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Darea in plata pentru cei executati deja

Buna ziua, referitor la modificarile provenite din legea darii in plata, care este procedura de urmat pentru cei care au fost deja executati silit (acum 3 ani)? Am luat credit imobiliar cu avans prin banca, in urma imposibilitatii achitarii ratelor, imobilul -apartament a fost executat silit. Soldul acestui credit este acum la aproape aceeasi valoare cu cat l-am accesat INITIAL desi s-a scazut valoarea de vanzare a imobilului executat, am platit avans + rate 3 ani + 3 ani popriri din venit. S-au adaugat comisioane si dobanzi penalizatoare +taxe executor. Mai tare ma intereseaza daca puteti sa imi indicati pasii de urmat, daca am dreptul la sistarea popririlor garantia fiind executata, si pe cineva in Cluj care are informatii despre cazuri similare. Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Opinia mea este ca nu vi se aplica preved.legii privind darea in plata a unor imobile, deoarece imobilul este deja executat silit,nu mai aveti ce da in plata la acest moment.Or, preved. acestei legii nu se aplica retroactiv, ptr.imobilele deja executate silit si ptr.care s-a incheiat executarea silita imobiliara.
~ Conținut șters la cerere ~