avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare plata zilieri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare plata zilieri

Buna ziua ,am rugamintea sa ma ajutati referitor la plata zilerilor in ce cont inregistrez plata la reg. casa? Eu am inregistrat asa ;621=5311:mentionez ca lucrez cu programul saga c si acolo in statul de plata n.c o face asa;621=401,444=401
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 20:16, 13 August 2016
Cred ca e corect cum face programul de conta:

621 = 401
401 = 446
401 = 5311

Prefer 446 in loc de 444 pentru ca acestea nu sunt venituri de natura salariala.

Aceste lucruri sunt evidentiate si in registrul zilierilor (venitu brut, impozitul si venitul net).

Facand asa, programul de conta va ajuta sa faceti si declaratia anuala 205.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zilieri pitirut pitirut Rog un coleg sa-mi dea un sfat: referitor la zilieri- cum inregistrez in contabilitate drepturile aferente si impozitul retinut( ca sa nu le amestec cu 641 si ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila - drept de autor Izolda.Raduly Izolda.Raduly Monografie contabila - drept de autor Buna ziua, Va rog frumos, sa ma ajutati cu un raspuns vizavid de urmatoarea speta: O societate achizitioneaza un ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog frumos, sa ma ajutati cu un raspuns vizavid ... Izolda.Raduly Izolda.Raduly Buna ziua, Va rog frumos, sa ma ajutati cu un raspuns vizavid de urmatoarea speta: O societate achizitioneaza un contract de drept de autor pe perioada de ... (vezi toată discuția)