Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare plata zilieri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare plata zilieri

Buna ziua ,am rugamintea sa ma ajutati referitor la plata zilerilor in ce cont inregistrez plata la reg. casa? Eu am inregistrat asa ;621=5311:mentionez ca lucrez cu programul saga c si acolo in statul de plata n.c o face asa;621=401,444=401
Multumesc anticipat!
Cred ca e corect cum face programul de conta:

621 = 401
401 = 446
401 = 5311

Prefer 446 in loc de 444 pentru ca acestea nu sunt venituri de natura salariala.

Aceste lucruri sunt evidentiate si in registrul zilierilor (venitu brut, impozitul si venitul net).

Facand asa, programul de conta va ajuta sa faceti si declaratia anuala 205.