Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Legislatie privind alimentele organice
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Legislatie privind alimentele organice

Buna ziua!
As vrea sa stiu daca in Romania exista vreo reglementare legala referitoare la alimentele/agricultura ecologiva,deoarece vreau sa realizez o incursiune mai detaliata in acest domeniu. Multumesc!
Buna ziua:)

Presupun ca aici veti gasi cadrul juridic la care faceti referire. Va trebui doar sa verificati daca actele normative indicate pe site au suferit modificari. Directivele europene ma indoiesc ... :)

[ link extern ]

Ca si caddru general pt. reglementarea productiei, circulatiei si comercializarii alimentelor, ar fi OUG 97/2001 aprobat prin L.57/2002 si republicată în temeiul art. V lit. d) din titlul III "Dispoziţii finale" al Legii nr. 363/2007 privind combaterea practicilor incorecte ale comercianţilor în relaţia cu consumatorii şi armonizarea reglementărilor cu legislaţia europeană privind protecţia consumatorilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 899 din 28 decembrie 2007, dându-se textelor o nouă numerotare.