Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aspecte privind o poprire din pensie.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aspecte privind o poprire din pensie.

Bună ziua,
Sunt pensionar cu două pensii la doua case de pensii diferite.Una din pensii este de 1454 lei iar cea de a doua este de 371 lei.Printr-o executare silită mi se face poprire la ambele case de pensii astfel că din pensia mare mi se reţine 1/3 conform legii.Această casă de pensii în calculul reţinerii nu-mi adună şi pensia mică.Din pensia mică mi se reţine tot 1/3 dar acest terţ poprit îmi adaugă la calcul şi pensia mare.
Întreb: 1. Dacă terţul poprit ce-mi este dator periodic cu distribuirea pensiei mici poate să ia în calcul şi pensia mare cu toate că nu este debitorul acesteia şi care este termenul legal pentru a proceda astfel ?
2.Dacă din pensia mică se poate face o poprire chiar dacă este mai mică decât 1/2 din salariul minim net pe economie şi care este baza legală ?
Vă mulţumesc frumos.
Art.729 c.proc.civ.
(3) Veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.
....

Poprirea nu a fost infiintata pe intreaga pensie - cumul pensie mica + pensie mare ?